לפני שאתם מדברים עם הילד על סקס

9 במרץ, 2010

"הנוער של היום זה לא מה שהיה פעם", הוא לא רק משפט קלישאתי שנאמר ע"י דור של אנשים מבוגרים שכבר שכחו איך זה להיות צעירים. זהו משפט שברוב הפעמים גם נכון עובדתית: בני נוער וילדים בימינו חשופים להרבה יותר גירויים חיצוניים ומקבלים מסרים מהרבה יותר מקורות כמו הטלויזיה, האינטרנט וכו', מאשר הוריהם. שפע האינפורמציה הזורם אליהם בגיל בו הם כל כך נוחים להשפעה, בשילוב עם הלחצים החברתיים בהם הם נתונים, הופך את הגיל הבעייתי בלאו הכי למסובך עוד יותר.

לאחרונה היינו עדים לשני מקרים של אלימות מינית קשה בהם היו מעורבים בני נוער: אונס של אישה בנתניה שבוצע ע"י נער בן 13, והפרשה המזעזעת שבה 13 נערים מאיזור תל אביב אנסו במשך שלוש שנים נערה מאז היתה בת 15.

גיל העשרה, כאמור, הוא מסובך דיו, וההורים הם האחראים להסביר לילדיהם את פשר השינויים הגופניים המתחוללים בהם. כשהילדים שלכם מגיעים לגיל ההתבגרות, ואתם כבר רואים את הניצנים הגופניים והנפשיים – אתם יודעים שזה הזמן להושיב אותם לשיחה רצינית, ולמרות זאת, רבים מכם נמנעים מלעשות זאת.

עצרו רגע וחשבו על עצמכם כשהייתם בגיל הזה: רציתם לשאול, לדבר, ולא תמיד היה עם מי, ואמרתם לעצמכם את המשפט המוכר לכולנו: "עם הילדים שלי, זה יהיה לגמרי אחרת".

(לבלוג בנושא הריון ולידה – עדי דוידסון)

איך לדבר עם הילדים על סקס ולהשאר בחיים

1. השאירו את המבוכה בצד. דברו עם ילדיכם על המחלות, הסכנות, וכן, גם על על ההנאות אשר באות עם המוכנות הנפשית למין. הדריכו אותם בנושא אמצעי המניעה, ובעיקר הקשיבו להם, כי בגילאים האלו, בהם הלחץ החברתי הוא כה גדול, רצוי ומומלץ כבר מגיל קטן להיות פתוחים וגלויים בנושא זה.

2. מערכת יחסים פתוחה וגלויה בין ההורים לבין עצמם בנושאים שונים, וביניהם גם סקס, היא מאוד חשובה. הילדים ירגישו מספיק נוח לבוא ולדבר איתם על נושאים אינטימיים..

3. את ההסברה המינית כדאי להתחיל מוקדם ככל האפשר, כבר בשלב בו מלמדים את הילדים איפה נמצא כל איבר ואיבר בגוף, ועם השנים להתקדם עם פרטים מדויקים יותר. אם הילד לא מתחיל לדבר על סקס, כדאי לעורר את הנושא אצלו בהזדמנות הראשונה.
לדוגמא: אם אחת האמהות של חבריו בהריון, אפשר להסב את תשומת ליבו לכך שהיא נושאת בתוכה תינוק ולשאול אותו האם הוא יודע כיצד התינוק הגיע אליה לבטן, ומשם להתקדם ולתת הסבר כיצד תינוקות מגיעים לעולם. חשוב שההסבר יהיה מפורט ויכלול את אלמנט מערכת היחסים הזוגית הכוללת אכפתיות, אחריות ורגשות מלבד הסקס.

4. חשוב להסביר את ההשלכות שקיימות בקיום היחסים. לילדים בגיל בוגר יותר, אפשר להיכנס לנושא סקס בטוח. חשוב להדגיש בפני הילדים שהחיים זה לא סרט, ולפני שעושים סקס, יש הרבה אפשרויות בילוי והנאה אחרות לבני הזוג.

5. השיחה על סקס צריכה להיות מותאמת לגיל הילד. בגיל 8 עיקר השיחה תתבצע על השינויים הגופניים שעוברים ילדים וילדות עם השנים כתוצאה מההורמונים. כדי למנוע פחד ובלבול, חשוב להסביר לילדים את השלבים שהם עוברים בהתבגרותם המינית ותמיד לכלול את השלב הבא אליו הם צפויים להגיע.

6. חשוב לעדכן את הילדים לגבי הערכים המקובלים לגבי סקס. ייתכן וחלק מהם לא יאומצו על ידם לכשיהיו בוגרים, אך חשוב שישימו לב אליהם.

7. אמא חד הורית לילד – חשוב שתדבר איתו על התבגרותו המינית, למרות שהתהליך שעובר הילד הפוך מתהליך שעובר על אשה. אם היא לא מסוגלת לעשות זאת בעצמה, היא יכולה להיעזר בקרוב משפחה, להתייעץ עם רופא הנשים שלה וכד'. חשוב להירגע ולא להילחץ מכך שלא תדעו לענות על כל שאלה של ילדיכם. הידע שלכם בהחלט מספק ובעיקר חשוב להעביר את המסר לילדים שאין נושא שאסור לדבר עליו בבית שלכם וזה כמובן כולל סקס.

8. ילדים מתבגרים ובני נוער בעיקר אינם מתייחסים להשלכות, וכולם בעצם חושבים ש"לי זה לא יקרה", לכן חשוב להדגיש במיוחד את נושא המחלות, ההידבקויות והסכנה של כניסה להריון. מומלץ לגשת עם הבנות לרופא הנשים להיבדק, ולהשתמש במידת הצורך בגלולות למניעת הריון כדי לא להגיע למצב של הריון לא רצוי.

9. חשוב שהבנים וגם הבנות ייגשו לבתי המרקחת וישתמשו באמצעי מניעה המגנים מפני מחלות. יש להדגיש בפני הצעירים את חשיבות האחריות האישית שלהם כלפי עצמם – שאם הם לא ידאגו להגן על עצמם מפני מחלות מין או הריון לא רצוי, לא יהיה מישהו אחר שיעשה זאת במקומם.

ד"ר עדי דוידסון, הופעות בתקשורת, סקס ובני נוער, רפואת נשים | תגובות

לא ניתן להגיב לפוסט.

מה חדש?

ארכיונים

קטגוריות

קישורים

ענן תגיות

מאי 2024
א ב ג ד ה ו ש
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031